browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « Politica…|| Satori – Samadhi – Iluminarea şi saltul în conştiinţă » »

Cât de ignorant sunt

Posted by on 12, February, 2015

Header Şcoala ZENLA - Meditaţia

Astăzi, m-am decis să vorbesc despre un subiect care enervează pe toată lumea: IGNORANŢA!

Acest subiect enervează, chiar scoate din minţi pe majoritatea indivizilor speciei umane, mai ales când e formulat cam aşa: “Eşti un ignorant!” Wow! Doamne, câtă furie, câtă frustrare stârneşte asta la unii! Câte vendete se nasc dintr-o astfel de afirmaţie simplă! Ei, uite, dacă încă mai ai nevoie de timp să te obişnuieşti cu mine, acum o să asişti la un spectacol inegalabil: O să vezi cum recunosc public faptul că SUNT UN IGNORANT! Pe mine, faptul că SUNT CONŞTIENT CĂ SUNT IGNORANT, mă face fericit! Ştiu că te şochează asta, pentru că pe prea multă lume şochează, aşa încât, hai să demontăm pe bucăţele chestia asta, altfel, o să pleci de-aici cu mintea confuză… Mai deunăzi, cineva spunea aici despre sine că “sunt un erudit – o spun alţii!” Pe mine, astfel de afirmaţii mă fac să mă tăvălesc pe jos şi de râs şi de plâns! Şi ştii de ce? Văd că există o puzderie de oameni inconştienţi de faptul că a afirma că eşti erudit, e de fapt o modalitate ocolită de a recunoaşte că te-ai plafonat, că eşti ignorant şi că te deranjează să se ştie asta, aşa încât, îţi pui ceva care crezi tu că e o coroană de lauri: “Erudiţie”… Spuneam în “Cadrul de referinţă” că erudiţia, este o colecţie de puncte de vedere, adică, o colecţie de informaţii, fără conexiunile necesare între elementele de informaţie. O să intru puţin în detalii acum. Ei bine, doamnelor şi domnilor erudiţi, vă dau o veste proastă: De-a lungul celor 5 secole de Galaxie Gutenberg, s-au scris vreo câteva TRILIARDE DE TRILIARDE de cărţi! Pe cale de consecinţă, erudiţia voastră, stă cam aşa: Să zicem că aţi citit din acest noian de cărţi, 100.000 (o sută de mii de titluri). Ceea ce, să recunoaştem, e o glumă proastă (pentru că: înseamnă la o vârstă posibilă de 100 de ani, să fi citit cam 1000 de cărţi anual, adică, 3 cărţi într-o zi!), să cunoşti toate limbile Pământului, să… Dar… să zicem! Las la o parte faptul că fie şi un om cu ceva educaţie (fie el şi erudit!), cunoaşte doar o parte infimă a limbilor folosite pe pământ! Iată ce înseamnă “a fi erudit”, într-o variantă mai “dulce” : A. S-au tipărit de-a lungul anilor 1.000.000.000.000 de cărţi (s-au tipărit mult mai multe, dar asta e o altă poveste…); B. Dintre acestea, aţi citit 100.000; C. Erudiţia domniilor voastre, înseamnă 100.000 / 1.000.000.000.000 adică, înseamnă o cunoaştere de 1 / 1.000.000. Sau, un ZERO, urmat de încă 6 zero-uri şi un unu. Şi voi vă mândriţi şi vă împăunaţi că aveţi “cunoaşterea” marelui nimic numit 0,0000001 din toată cunoaşterea disponibilă în cărţi? Ha!?! Dar hai să revenim la motivele mele de fericire, cu privire la PROPRIA MEA IGNORANŢĂ! De ce sunt aşadar fericit că sunt ignorant? Păi e simplu, ca “Bună-ziua!”!!! Vezi tu, de-a lungul anilor am vorbit cu nenumăraţi oameni care sunt măcinaţi de angoase, de depresii şi toate au mai mult ori mai puţin aceeaşi origine: “VIAŢA MEA, E UN HAOS TOTAL!” Păi, da! Adevărat! Ştii ce rezolvă paradigma propusă de mine? RĂSTOARNĂ PE DOS DATELE PROBLEMEI!! De când am acceptat faptul că sunt un ignorant, am descoperit că VIAŢA MEA ARE UN SENS: Acela de a împinge limitele CUNOAŞTERII, cât mai adânc în teritoriile ignoranţei! Şi crede-mă, e o chestie de-a dreptul acaparantă povestea asta a împingerii limitelor ignoranţei, a cuceririi teritoriilor ocupate de doamna Ignoranţă! Gnothi Seauton! (îţi aminteşti? Apollon, Delphi…) Şi-acum, hai să facem puţină matematică! (Eh, glumesc, dar sună bine, aşa e?!) Să zicem (de dragul demonstraţiei!) MĂ CUNOSC 100%. (Ştiu, e o ipoteză SF-istă, dar hai să zicem! 😉 Fă-mi hatârul ăsta! :) Pe Pământ, există doar în cadrul speciei umane (le las pe celelalte, că ajungem la chestii imposibile!), cam 7,3 miliarde de indivizi umani. Îi cunosc eu pe toţi? Hai să fim rezonabili! (S’avem rezon, coane Fănică!) Iată un calcul simplu. Eu sunt “unitatea” în materie de cunoaştere. Adică, îmi măsor cunoaşterea după mine, cu alte cuvinte… Vorba ceea, doar mă cunosc 100%! (Hihihi!) Iată care e dimensiunea reală a cunoaşterii mele: 1/7.300.000.000. Potrivit sistemului de măsuri, asta se exprimă cam ca fiind 7,3 nona-ceva. Adică, 7,3 nona-cogniţie. Şi ca să înţelegi cum e treaba cu acest “nona”: dacă patronul tău, din salariul tău de 2000 de lei pentru o lună de muncă îţi dă un nona-salariu, o să mergi acasă cu 0,00002 lei. Adică, cu 0,02 bani. Bună afacere, aşa este? Adică, iată cam cum ar veni treaba: ca să iei un ban salariu (adică 1/100 lei!), ar trebui să munceşti vreo 50 de luni! 😉 E, cam aşa e cu cunoaşterea şi cu erudiţia! Revenind acum la paradigma “Sunt un ignorant”. Avantajele, sunt multiple. Şi poate că o să revin cu mai multe argumente, dar hai să discut la obiect, că aşa e frumos şi util. Dacă accept faptul că ignoranţa mea este o realitate, atunci când îmi propun să aflu ceva, există două posibilităţi majore: O dau în bară. Adică, nimeresc în gol, sau aiurea, “pe de lături” sau, cum zic unii, “am avut un eşec”. Pentru mine însă, care ŞTIU ŞI ACCEPT FAPTUL CĂ SUNT UN IGNORANT, în loc să fie o tragedie, e o posibilitate despre care ştiam înainte să mă apuc să pun în practică ideea (ipoteza), deci, e doar unul din rezultatele posibile, pentru care mi-am asumat conştient răspunderea. Atunci când m-am decis să pun în practică! Altfel spus, ŞTIAM şi AM ACCEPTAT că pot greşi! Simplu! Am succes. Păi… mai e cazul să analizăm? Dacă am reuşit, pot să copiez mecanismul şi să merg mai departe. Până când? Până când am un nou “eşec”. E simplu! Acum, cred că am clarificat de ce anume e important SĂ FIU CONŞTIENT CĂ SUNT IGNORANT! Cred că e venit vremea să îţi pui şi tu această întrebare din titlu! Dar mai ales, a venit vremea să accepţi RĂSPUNSUL LA EA! Altfel, SALTUL ÎN CONŞTIINŢĂ, e o vorbă goală, la fel ca vorbele parlamentarilor, ale guvernanţilor, ale politicienilor de pretutindeni, o vorbă goală ca şi salariul pe care îl iei de undeva, amăgindu-te că îţi rezolvi toate treburile cu el!

Ignoranţa este HAOS!

Cunoaşteţi Adevărul şi Adevărul vă va elibera!”. Au spus-o nişte înţelepţi acum circa 1700 de ani. Au mai spus-o şi alţii, în alte locuri, acum şi mai multe zeci de secole. “Există două modalităţi de a te situa faţă de o problemă: fie eşti parte a problemei, fie eşti parte a soluţiei.A fi CONŞTIENT că eşti ignorant şi a acţiona de pe această poziţie, te face parte a SOLUŢIEI. A te complace în ignoranţă, te face parte a problemei. Adică, a HAOSULUI! De aceea, GNOTHI SEAUTON!

Articol citit de 95 vizitatori

Comments are closed.

« « Politica…| Satori – Samadhi – Iluminarea şi saltul în conştiinţă » »