browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « Viziuni consecutive|| Şapte ani fără negaţii » »

Cugetări despre ADEVĂR

Posted by on 13, March, 2015

cropped-Header-Blog-Scoala-ZENLA-02-930.jpg

 

Atunci când ADEVĂRUL MEU va încape în ADEVĂRUL TĂU, mă voi simţi împlinit şi voi arăta cu degetul către tine spunând: “IATĂ ADEVĂRUL!”

Atunci când ADEVĂRUL MEU va fi prea mare pentru a încape în ADEVĂRUL TĂU, TU VEI SIMŢI NEÎMPLINIREA, FRUSTRAREA, PANICA, DEZECHILIBRUL şi atunci vei arăta cu degetul spre mine spunând “Iată minciuna!”. Pentru că te vei simţi golit de ADEVĂRUL CARE EŞTI.

Atunci când ADEVĂRUL MEU ŞI ADEVĂRUL TĂU SUNT EGALE, ne vom azvârli unul în braţele celuilalt şi vom plânge de fericire şi vom striga unul către celălalt “IATĂ ADEVĂRUL, IATĂ ADEVĂRUL, SUNTEM ÎMPREUNĂ!”. Pentru că ADEVĂRUL ESTE UNUL SINGUR şi doar DESPREUNAREA Adevărului într-un Adevăr mic şi un Adevăr mare, poate duce la Adevăr ŞI Minciună ceea ce, ÎN ADEVĂRUL MEU, ESTE TOT UN ADEVĂR. De aceea a plâns, a râs şi s-a veselit Împăratul când I s-a întors Fiul cel Rătăcitor.

Iată acum cât de limpede se vede ADEVĂRUL STRĂMOŞESC “Orice pasăre, pe limba ei piere!”. Căci doar un Adevăr mic este incapabil să deosebească Adevărul de minciună şi încurcă Limba Adevărului cu limba minciunii, pentru că limba minciunii e prea săracă pentru ca în ea să încapă ŞI LIMBA ADEVĂRULUI.

Şi din nou îţi spun, adevărat a grăit Cronicarul când ne-a spus despre Turnul lui Babel şi despre Încurcarea Limbilor! Şi din nou se arată ADEVĂRUL STRĂMOŞILOR care ne învaţă că minciuna s-a născut în ziua când fratele meu mi-a întors spatele şi a început să strige arătând către mine “Iată minciuna!”. Şi în acea zi, Dumnezeu, care ESTE ADEVĂRUL, CARE ESTE “EU SUNT”, l-a însemnat pe fratele meu cu SEMNUL LUI CAIN. Acum ŞTII ADEVĂRUL. Dacă te vei repezi la mine strigând “Iată minciuna!”, atunci eşti din neamul lui Cain, eşti din neamul celui care caută ADEVĂRUL în Întuneric, pentru că a uitat că ADEVĂRUL STĂ ÎN LUMINĂ, aşa cum a uitat că Lumina stă în Lumină şi Întunericul în Întuneric. Aşa cum a uitat că, ORIUNDE AI CĂUTA ADEVĂRUL, EL ESTE. PENTRU CĂ, ADEVĂRUL E UNUL SINGUR. Oricâte nume I-ai pune, ADEVĂRUL ESTE UNUL ŞI ACELAŞI. Şi ai încetat SĂ FII ADEVĂRUL, când faci deosebire între vorbele care SUNT.

Şi din nou îţi spun, ADEVĂR a grăit Cronicarul care a spus să te fereşti să îţi faci idoli. Pentru că atunci când te închini unui Adevăr mai mic, nesocoteşti ADEVĂRUL MARE, pentru că TU îl vezi mare aşa cum şi pe tine te vezi mic şi ajungi să strigi spre el “Iată minciuna!”, în vreme ce, atunci când CREZI ÎN ADEVĂR, ŞTII că ADEVĂRUL E UNUL SINGUR şi atunci, ŞTII că ORICARE ADEVĂR, este la fel de Adevărat ca oricare altul, doar că a fost altfel botezat. Dar cine botează, trebuie să ştie ce face, altfel ajunge să strige “Acesta este adevărul meu, singurul adevăr şi toate celelalte sunt minciuni!” şi va pune mâna pe sabie şi va tăia capul celor care se împotrivesc Adevărului său. Pentru că Înăuntrul lui, el vrea să se întregească cu ADEVĂRUL şi ÎN MINTEA SA CEA SLABĂ, în credinţa sa cea mică, el crede cu tărie că tăind în bucăţele ADEVĂRUL, îl va face să fie mai mic, aşa încât să intre înlăuntrul său şi să îl facă iar ÎNTREG, fericit, precum era odată, la începuturi, înainte de a fi întors spatele ADEVĂRULUI.

 

Acum, dacă te întrebi cine sunt eu, am să îţi spun simplu de tot: SUNT FRATELE TĂU!

Şi dacă te crezi dincolo de păcat, vei ridica piatra să mă loveşti, vei ridica sabia să-mi tai capul înseamnă acelaşi lucru, înseamnă că TU crezi că Adevărul tău e mai mare decât Adevărul meu şi strigi spre mine “Iată minciuna!”. Şi vrei să înghesui Adevărul meu în Adevărul tău, şi vezi că al tău e prea mic şi atunci în loc să cauţi ce lipseşte la Adevărul tău, te repezi la Adevărul meu să îl tai, să îl sfărâmi, să îl dărâmi, să îl faci la fel de mic cum CREZI TU că e Adevărul tău. Şi atunci, voi şti că ai purtat Semnul lui Cain, cel care şi-a ucis fratele, cel care a ridicat sabia. Şi ştiu aceasta, pentru simplul motiv că Adevărul este UNUL SINGUR. Pentru ca tu să poţi fi fratele meu, eu trebuie să port Semnul lui Cain. Iar dacă tu ai ridicat piatra, înseamnă că te-ai dezis de fratele tău, lepădând CHEIA DE BOLTĂ, SEMNUL LUI CAIN, SEMNUL FRĂŢIEI şi PRIN LEPĂDAREA DE SEMNUL FRĂŢIEI, te-ai despreunat de mine ca să poţi striga, “Iată minciuna!Dar eu cunosc Semnul Frăţiei noastre şi ÎL VĂD şi ŞTIU UNDE L-AI LEPĂDAT. Dacă ai venit aici în căutarea ADEVĂRULUI, atunci eu pot să îţi arăt unde ai lepădat SEMNUL FRĂŢIEI NOASTRE şi dacă îl vei lua înapoi, VEI ŞTI TU ÎNSUŢI CĂ SUNTEM FRAŢI, CĂ SUNTEM UNA.

Dacă însă te vei lepăda iar de Semnul Frăţiei noastre, ce pot face eu mai mult decât să îţi arăt iar şi iar unde l-ai lepădat?

Vei recunoaşte că suntem FRAŢI, doar în ziua când vei cunoaşte SEMNUL FRĂŢIEI NOASTRE, ORIUNDE S-AR AFLA EL: ŞI ÎNĂUNTRU ŞI ÎNAFARĂ.

Căci din nou îţi spun, Adevăr a grăit Cronicarul când a zis:

Ce este Înăuntru, este şi Înafară, ce este Sus, este şi Jos, precum în Cer, aşa şi pe Pământ.” Şi toate sunt la fel de adevărate, oricâte de multe ar fi, tocmai pentru că

ADEVĂRUL E UNUL SINGUR şi ADEVĂRUL STĂ ÎN LUMINĂ!

 

 

 

 

Articol citit de 89 vizitatori

2 Responses to Cugetări despre ADEVĂR

 1. bvbalaban

  adevarul nu este tot ce debiteaza mintile oamenilor…Tocmai de asta rataceste umanitatea , pentru ca au senzatia ca adevarul este peste tot. Tot subliniezi acest ADEVAR, dar tu nu ai un nume pentru el, ba il relativizezi la un extrem atat de mare incat consideri ca desfratirea este greseala. Nu greseala a fost minciuna nu desconspirarea minciunii…Imparatul si fiul ratacitor, era de fapt un om bogat si un fiu ratacitor…multe lacune…

  • Şerban Stănescu

   Ai dreptate.
   Totuşi, te întreb şi eu, aşa, pentru cultura mea generală:
   Chiar crezi că mă cunoşti ca pe buzunarul tău după ce ai frunzărit un singur articol din cele vreo 1500 publicate şi peste 20 de cărţi scrise?
   Chiar crezi că acest comentariu e o invitaţie la dialog?
   Iată, cum zice vorba bătrânescă: “Orice pasăre, pe limba ei piere”:
   “…multe lacune…”
   Două dintre lacunele tale foarte grave, sunt ignoranţa crasă şi aroganţa:
   Te citez şi eu, cu acelaşi respect cu care m-ai etichetat tu:
   Ortodox inseamna calea cea dreapta
   Pune mâna pe dicţionare, că sunt destule:
   ORTHOS = Drept, conform
   DOXIS = Cunoaştere
   De unde
   ORTHODOXIS = Dreapta CUNOAŞTERE
   Ceea ce înseamnă cu totul altceva decât “Calea cea dreaptă”, care din start presupune că există şi una nedreaptă, deci… mai lasă cărţile de dogmatică şi TRĂIEŞTE ORTODOX.
   S-a umplut lumea de chimvale răsunătoare şi acuma e un concert asurzitor de cutii de rezonanţă, pe frecvenţa “Dogmatică ortodoxă”…
   Dar fii liniştit, în măsura în care voi avea timp, voi citi.
   Pentru că am găsit şi destule lucruri frumoase.
   Ţi-am arătat însă că ştiu să-ţi caut nod în papură, dacă vii cu sămânţă de gâlceavă LA MINE ÎN CASĂ.

« « Viziuni consecutive| Şapte ani fără negaţii » »