browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « O întâlnire cu Maestrul Valeriu Popa|| Postul: Metoda contrastelor – Accesibilitate pentru toţi » »

Postul – Bibliografie esenţială

Posted by on 27, July, 2014

Header Şcoala ZENLA Cărţi -300x

 Spuneam cu ceva vreme în urmă că voi publica o listă cu cărţile pe care le consider esenţiale pentru înţelegerea şi abordarea constructivă a oricărei forme de post şi în general, a unui regim alimentar.

Fără a avea pretenţia să epuizez posibilităţile, cărţile de mai jos, sunt instrumentele de lucru pe care le-am folosit şi le folosesc în mod curent, pe lângă propria mea experienţă care, în lumina acestor cunoştinţe, capătă o altă profunzime.

Recomand tuturor celor care vor să aibă o sănătate „de invidiat”, să parcurgă cu multă răbdare aceste cărţi. Ele conţin soluţii pentru multe afecţiuni mai mult sau mai puţin comune, dar ceea ce este mai important, conţin acea cunoaştere care ne poate ajuta să înţelegem rolul şi importanţa alimentaţiei şi mai ales, pe noi înşine, CA ÎNTREG, CA FIINŢĂ.

 • Serghei Nikolaevici Lazarev – Diagnosticul karmei (15 volume) Editura Dharana, Bucureşti (2000… prezent)

 • Dr. Octavian Popescu – Ing. Valeriu popa mit sau realitate? Casa de editură Edimpex – Speranţa SRL, Bucureşti 1991;

 • Ghelasie Gheorghe – Medicina Isihastă Editura Axis Mundi, Chişinău, 1992;

 • Ghelasie Gheorghe – Hrana Harică Editura Neva, Bucureşti, 1994;

 • Ing. Petre Anca – Cancerul – Boală incurabilă? Editura Dharana, Bucureşti, 2001;

 • Cornel Dan Niculae – Leacuri şi remedii magice din Carpaţi Editura Ethos, Editura Axis Mundi, Bucureşti, 1995;

 • Viorel Olivian Paşcanu – Tratament naturist integral Editura Moldova, Iaşi, 1994;

 • Sebastian Kneipp – Farmacia verde Editura Edinter, Bucureşti, 1993;

 • Jasmuheen – Hrana zeilor Editura For you, Bucureşti, 2003;

 • Raul Dumitrescu – Taina longevităţii Editura Miracol, Bucureşti, 1996;

 • Jean Valnet – Tratamentul bolilor prin legume, fructe şi cereale Editura Garamond, Bucureşti, 2004;

 • Doru Moraru – Tainele plantelor şi miracolul lor în medicina tradiţională Editura Istru, Galaţi, 1999;

 • Dr. Dorin Dragoş, bioch. Mirela M. Bratu, dr. Adrian Cicortaş – Plante de leac pentru tămăduirea sufletului Editura Tritonic, Bucureşti, 2002;

 • Dr. Aurel Popescu-Bălceşti – Regimuri alimentare în tratamentul bolilor Editura Larry – Cart, Bucureşti, 1994;

 • Dr. Peter J. D’Adamo, Catherine Whitney – Alimentaţia adecvată celor 4 grupe sanguine Editura Roata, Bucureşti, 2004;

Aşa cum am spus la început, sunt multe alte cărţi care sunt utile şi importante pentru studiul şi practica regimurilor alimentare dacă vrem să avem o viaţă sănătoasă. În ultima vreme, am dedicat ceva timp studiului Fiziologiei folosind nişte manuale universitare şi continui să studiez, deci recomand tuturor să abordeze şi din perspectivă fiziologică tematica alimentaţiei şi mai ales, a regimurilor alimentare de tip „POST”.

Un om avizat, un om bine documentat, poate trece prin orice formă de post, oricât de sever ar fi şi chiar şi scopul dezintoxicării periodice, merită efortul de a studia tematica.

Pentru cei care vor mai mult, cum sunt eu de pildă, care consider că postul şi anumite regimuri alimentare sunt o cale de dezvoltare şi evoluţie spirituală, recomand în special cărţile lui S. N. Lazarev şi ale lui Jasmuheen (sunt cam tot atât de multe ca şi în cazul lui Lazarev!), care tratează problematica evoluţiei spirituale de la un nivel foarte înalt şi oferă suficientă informaţie oricărui îndrăzneţ.

Articol citit de 117 vizitatori

Comments are closed.

« « O întâlnire cu Maestrul Valeriu Popa| Postul: Metoda contrastelor – Accesibilitate pentru toţi » »