browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « Carte – Proiectul ZENLA – Un succes Vol I|| Practica Coborârii în Materie – Construirea PLANULUI » »

Practica Coborârii în Materie

Posted by on 17, March, 2015

Header Şcoala Zenla - Salt în Conştiinţă

Dacă în cursul “Coborârea în Materie” am prezentat drumul şi etapele care trebuiesc parcurse la modul ideal, hai să venim puţin acum la locul în care ne aflăm, în ACEST ACUM, în care Jungla Exterioară, arată cu totul altfel decât lumile angelice descrise în COBORÂREA ÎN MATERIE.

Astfel, există nişte etape precise şi nişte metode precise, care ne conduc către trepte mai înalte ale elevării spirituale. Există fără îndoială o infinitate de metode POSIBILE, foarte multe metode APLICATE undeva în lume, dar extrem de puţine METODE VERIFICATE PE SCARĂ LARGĂ. De aceea, unele metode funcţionează DIFERIT, DE LA OM LA OM, producând în mod evident, REZULTATE DIFERITE DE LA INDIVID LA INDIVID. De aici, tocmai din aceste diferenţe, rezultă necesitatea DESCHIDERII, a comunicării oneste şi a PARTAJĂRII CONŞTIENTIZĂRILOR, spre beneficiul tuturor. Fără aceşti paşi esenţiali, ne vom bălăci în mizeria cu care deja ne-am învăţat şi ni se va părea că este tot ce putem avea. Acest sit se adresează însă celor care VOR ŞI POT MAI MULT decât o viaţă larvară, de organism inferior, ale cărui singure organe de percepţie sunt sexul şi stomacul. Viaţa privită prin prisma sexului şi a stomaculuii au dus omenirea în ACEASTĂ REALITATE DISTOPICĂ. ETAPA ÎNTÂIA GÂNDURILE ŞI INSPIRAŢIA În prima etapă, trebuie să definim clar un set de procese care conduc la MANIFESTARE. Generic, suma tuturor acestor procese, poartă denumirea de LEGEA REALIZĂRII PERFECTE. Deoarece această denumire (Legea Realizării Perfecte) este destul de criptică mie mi-a luat cam 15 ani de studiu intens şi practică aproape continuă să descifrez semnificaţiile profunde şi etapele practice ale acestei Legi Universale am preferat să formulez altfel aceşti paşi pe care trebuie să îi facă FIECARE INDIVID UMAN CU EL ÎNSUŞI, pentru ca această Realitate Angelică să poată să se dezvolte pe Pământ. Fără munca individuală a fiecărui individ, evoluţia noastră va continua exact tendinţa actuală către autoanihilarea Pământului, cunoscută sub denumirea “Armagheddon”. Din fericire pentru măcar o parte dintre oameni, EXISTĂ DEJA fragmente ale unor VISE ÎNALT SPIRITUALE şi fragmente ale unor VIZIUNI ÎNALT SPIRITUALE şi chiar PLANURI SPIRITUALE după care ne putem orienta. Seria cărţilor scrise de James Redfield de pildă şi începută cu “Profeţia de la Celestine”, apoi cărţile scrise de Don Miguel Ruiz, cărţile scrise de Richard Bach, cărţile scrise de Paulo Coelho, ca să dau doar câteva nume, reprezintă SURSE DE INSPIRAŢIE pentru gândurile noastre. De aici înainte însă, doar TRANSPIRAŢIA TA, CA INDIVID, poate împinge MANIFESTAREA REALITĂŢII DIN CĂRŢI, MAI DEPARTE.   ETAPA A DOUA VISUL Atunci când hrăneşti cu energie şi informaţie un gând, el devine VIS. Sunt acele imagini trecătoare pe care le vedem fie în stare de veghe, CÂND VISĂM CU OCHII DESCHIŞI, la modul cel mai propriu cu putinţă, fie când dormim. Din păcate, datorită agitaţiei colosale şi a nehotărârii noastre, a distracţiilor de tot felul, aceste imagini sunt foarte scurte şi foarte amestecate. Sunt necesare mii de ore de meditaţie pentru a stabiliza mentalul pe o imagine şi a o dezvolta de la stadiul de “amestecătură ceţoasă”, la stadiul de IMAGINE COERENTĂ. Energia specifică NECESARĂ ASIGURĂRII COERENŢEI, este EVIDENT! Energia COERENŢEI, căreia îi spunem IUBIRE, dar pe care cam toţi scriitorii au eşuat a o defini destul de clar încât să convingă oamenii să o folosească pentru a îşi construi SINGURI, acea Realitate pe care o vor, CU ADEVĂRAT. Aşadar, când am găsit o imagine înăuntru care ne place, pentru a o stabiliza, TREBUIE SĂ INTRĂM ÎNĂUNTRUL NOSTRU, ÎN LOCUL NUMIT “ÎN INIMĂ”, adică, undeva în mijlocul fizic al pieptului, ÎNĂUNTRU şi să trimitem către acea imagine, ENERGIA INIMII, care este singura care asigură ÎNCHEGAREA IMAGINII sau, altfel spus, COEZIUNEA IMAGINII. Dar acesta este doar un pas… Realitatea, este mult mai complexă şi urmează următorul pas… ETAPA A DOUA VIZIUNEA Procesul este practic ACELAŞI ca mecanism de bază, doar că ŢINTA către care îndreptăm ENERGIA ŞI INFORMAŢIA, este de această dată, IMAGINEA PE CARE AM CONSTRUIT-O ANTERIOR. Fie că “am visat” (adică a fost ceva PERCEPUT în timpul somnului), fie că am avut o “nălucire” (visarea în stare de veghe), dacă acea imagine scurtă ne împlineşte şi vrem să CREASCĂ, să se dezvolte, să devină REALITATEA NOASTRĂ, atunci reluăm procesul de energizare şi trimitem energie şi informaţie în ACEASTĂ IMAGINE. Treptat, imaginea devine din ce în ce mai complexă şi ajungem chiar să o transformăm într-un scurt filmuleţ. Cu cât vom merge mai departe pe această cale, cu atât “filmuleţul” devine mai complex. La un moment dat, complexitatea sa, devine atât de ridicată, încât ne este foarte greu să mai facem distincţia dintre “filmul” nostru INTERIOR şi un film de la cinematograf. În acest moment, este cazul să trecem la PLAN. Această etapă, diferă de la om la om, la fel cum diferă VISUL şi VIZIUNEA. Următoarea etapă, este CONSTRUIREA PLANULUI Întrucât acest curs este deja foarte lung şi foarte concentrat, următorul pas, următoarea etapă, o vom parcurge într-un alt curs, separat de acesta şi anume

CONSTRUIREA PLANULUI

Până la următorul curs, apucă-te şi construieşte-ţi VISUL şi VIZIUNEA. Cu cât vei investi mai multă energie şi mai multă informaţie în ele, cu atât mai rapid ele vor atinge complexitatea necesară ca să putem trece la PLAN.

Articol citit de 70 vizitatori

Comments are closed.

« « Carte – Proiectul ZENLA – Un succes Vol I| Practica Coborârii în Materie – Construirea PLANULUI » »