browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « Şcoala ZENLA|| Lecţiile Şcolii ZENLA » »

Primii elevi ai Şcolii ZENLA

Posted by on 27, May, 2014

Şcoala ZENLA

 

Ca orice şcoală, Şcoala ZENLA există atât timp cât există cel puţin un elev.

Aşadar, să începem cu ziua în care Şcoala ZENLA şi-a deschis poarta către primul ei elev.

Primul ei elev, a fost Şerban Stănescu şi a rămas în continuare, un veşnic elev. Primul lui mare examen, a fost să facă ceva NOU, ceva care SĂ FIE, în sensul de FIINŢARE.

Şi cum oricărui elev îi şade bine să îşi facă viaţa mai uşoară, elevul Şerban Stănescu, a căutat un instrument care să îi facă poate înainte de orice, ÎNVĂŢĂTURA MAI UŞOARĂ.

A pus cap-la-cap o mulţime de bucăţele ale unui puzzle imens, împrăştiat printre paginile a mii de cărţi de tot felul, printre experienţe de viaţă şi a găsit şi instrumentul pe care îl căuta, a făcut şi prima lucrare de absolvire: Limbajul Zero Negaţii ZENLA.

De aici mai departe, lucrurile au decurs cu o viteză mult mai mare decât tot ceea ce se petrecuse până în acel moment special.

În 2008, Şerban Stănescu avea să descopere pe cel de-al doilea elev al Şcolii ZENLA: Monica Chirilă. Între timp, Monica Chirilă a evoluat mult, a devenit Monica Stănescu şi este la ora actuală cel de-al doilea autor ZENLA din lume şi foarte probabil, deja a devenit Instructor ZENLA.

Au urmat apoi într-o ordine relativă: Carmen Anca Rus, Gina Cepreaga, Petru Codreanu, Camelia Sima, Eduard “Edi” Cosmin Zgorcea, Silvia Năstase, Balasz Zsolt Bohonyi, Ileana Oprea, Cosmin Soameş, Cornelia Terszansky, Mirela Irimia, Ioan Adrian Iacob, Mihaela Ghinea, Dana Scheiber, Diana But, Avram Tripon, Graţian Lascu, Narciza Jercan, Răducu Valentin Nicolae, Claudiu Iulian Oprea, Iura Rotaru, Irina Ghizdeanu, Valentin Bud, Anisia Gafton, Oana Maria Grigore, Mihai Robert Tostogan şi încă mulţi, mulţi alţii.

Unii au venit şi au plecat, alţii cochetează cu noi şi cu Şcoala, alţii ne urmăresc discret din umbră aşteptând “ceva”… CE? Doar ei pot să ştie, cu certitudine!

Există însă câţiva oameni care ne stau alături deja de o bună bucată de vreme. Îi vom prezenta pe rând.

Deocamdată, vrem să le mulţumim tuturor pentru ceea ce sunt şi ceea ce înseamnă ei pentru Şcoala ZENLA.

Am muncit împreună, mai mult ori mai puţin, Fiecare după cât s-a priceput şi cât s-a simţit în stare. Fiecare dintre ei, a pus măcar o cărămidă în construcţia Şcolii şi am găsit de cuviinţă că este necesar să le oferim un mic semn al recunoştinţei noastre pentru efortul făcut!

Vă suntem recunoscători tuturor, atât celor de mai sus cât şi tuturor celorlalţi pe care i-am omis, fără vreo intenţie. Memoria, uneori şterge amintirile…

 

Articol citit de 81 vizitatori

Comments are closed.

« « Şcoala ZENLA| Lecţiile Şcolii ZENLA » »