browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « Pastila de educaţie: Cele patru stadii ale gândirii||

Principalul obiectiv de îndeplinit din viaţă!

Posted by on 28, September, 2017

Cu ani în urmă începusem (să-mi) pun întrebări şi să caut răspunsuri. Au venit treptat, unul câte unul, prin diferite moduri de manifestare. Mi-au venit sub forma unor coincidenţe sau sincronicităţi, ca de exemplu, sub forma unor cuvinte auzite, văzute sau citite. Am cerut? Am căpătat! :)
Unul din răspunsurile primite l-am găsit în cartea “Cum să faci bani”, scrisă de Şerban Stănescu. În carte este vorba despre mult mai multe decât “know how”-ul făcutului de bani.
Pasajul care mi-a atras atenţia a fost ca o revelaţie.
Îl reproduc aici cu acordul autorului:

Autocunoaştere

———————————————————————————–

Principalele obiective majore în viaţă, sunt:

1. AUTOCUNOAŞTEREA, AUTODEZVOLTAREA.

2. SUCCESUL.

Vrei şi argumente?

Iată doar câteva, pe scurt:

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii exact ce poţi face în condiţiile în care te afli. Dacă ceea ce îţi oferă locul în care te afli e prea puţin, atunci ştii că trebuie să-ţi schimbi locul.

Atunci când te cunoşti foarte bine, îţi cunoşti şi aptitudinile şi ştii că ele sunt cele care te fac să fii şi foarte eficient şi foarte productiv şi îţi aduc mulţumirea interioară şi echilibrul de care orice om are atâta nevoie.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii că aptitudinile pe care le aai din naştere, necesită multă muncă şi un continuu efort de perfecţionare, pentru a le face competitive şi a le dezvolta şi pe această cale, să atingi SUCCESUL.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii cât poţi să obţii dacă îţi vinzi TIMPUL şi cât poţi să obţii dacă îţi vinzi talentele.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii care este compromisul minim necesar pe care merită să îl faci, dacă talentele native trebuie dezvoltate, astfel încât, chiar dacă o vreme vei munci din greu, atunci când vei aduna banii necesari pentru a îţi plăti studiile în direcţiile în care ai talent, vei urma acea şcoală sau formă de instruire care îţi va transforma talentul dintr-un zăcământ de diamante aflat la câteva sute de metri sub pământ, în bijuterii cu valoare instimabilă.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii că dezvoltându-ţi talentele, munceşti pentru propria ta fericire.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii că banii, succesul şi bunăstarea, sunt consecinţe ale FERICIRII.

Atunci când te cunoşti foarte bine, ştii că singurul lucru pe care îl poţi face pentru ceilalţi, este să devii un om de succes. Astfel, vei fi în primul rând pentru tine un exemplu şi totodată, pentru oricine vrea să te urmeze pe calea succesului.

———————————————————————————–

Cartea face parte din materialele primite pe durata sesiunilor de coaching ţinute de Şerban Stănescu. A fost primul coach la care am apelat cu ani în urmă, atunci când mă aflam la o intersecţie. Revin din nou la “şcoala” lui după 8 ani, tocmai pentru că am văzut ce rezultate se pot obţine printr-o astfel de metodă şi ce diferenţă (uriaşă!) este între educaţia formală şi cea individuală.

Cu drag,
 Monica Stănescu
astrolog, numerolog, formator

sursă imagine:

http://www.humandesign.ca/

Articol citit de 149 vizitatori

Comments are closed.

« « Pastila de educaţie: Cele patru stadii ale gândirii|