browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.


Vă aflaţi AICI:


« « In the middle of nowhere|| Au început problemele » »

Punct şi de la capăt!

Posted by on 7, June, 2015

Dovleceii - Casa Măgura

 

 Scriu în fugă, pentru că plecăm amândoi la Măgura.

Am trecut printr-un moment extrem de dificil în ultimele două săptămâni. Dar poate că şi-a avut rostul lui acest obstacol.

Cel puţin trei lucruri am aflat:

  1. Vrem amândoi să mergem mai departe pe drumul pe care am apucat-o: SUSTENABILITATE. Am descoperit în momentele de deprimare că grădina înseamnă mult mai mult decât oraşul şi toate celelalte de la oraş. Oricum, înseamnă destul de mult încât să renunţăm la apartament pentru a continua, dacă asta rămâne singura soluţie. Invers, s-a dovedit mult prea greu de acceptat pentru amândoi! Ne-a cuprins sfârşeala, doar gândindu-ne că ne-am putea lua adio de la casa din Măgura!

  2. Am rezistat unui cutremur destul de mare, pentru că am fost împreună, în ciuda unor dificultăţi conjuncturale. Un cutremur atât psihic cât şi financiar.

  3. Am avut tot timpul sprijinul Universului, pe calea sustenabilităţii. Sincronicităţile s-au ţinut lanţ încă de când ne-am decis să cumpărăm. Până şi acest inconvenient major cu fântâna veche, îmi spune că Universul vrea pentru noi ceva trainic, de durată!

Astăzi (este Duminică, 07 iunie 2015), mergem împreună la Măgura, să facem puţină ordine în noi, prin magazia de materiale şi să regândim ceea ce avem de construit, pentru că totul s-a dat peste cap şi trebuie regândite toate…

De la organizarea fluxurilor deplasarea prin spaţii, circulaţia cu materiale, organizarea terenului adiacent pentru grădinărit în sistem protejat şi semi-protejat până la propriile noastre moduri de gândire!

Aşadar, astăzi va fi o zi foarte plină. Vom face din nou măsurători pe teren, vom trasa coordonatele noii construcţii, alte schiţe, alte calcule!

Dacă reuşim să mai facem rost de bani, e posibil ca anul viitor să rămână în discuţie doar rezolvarea locuitului permanent, care înseamnă rezolvarea căldurii şi amenajările interioare de bază, necesare traiului permanent acolo.

Dar despre asta, voi vorbi pe măsură ce lucrările avansează.

Voi veni şi cu fotografii, desigur, pentru toţi cei care vor să urmărească îndeaproape cum evoluează lucrările.

Articol citit de 124 vizitatori

Comments are closed.

« « In the middle of nowhere| Au început problemele » »